W branży IT wciąż panuje rynek pracownika, a developerzy nadal mogą liczyć na dobre zarobki. Według niektórych źródeł języków programowania jest 256, według innych – nawet 1500. Które z nich jednak są najpopularniejsze? Zestawień jest wiele i każde prezentuje inaczej, my przyjrzymy się temu przygotowanemu przez holenderską firmę TIOBE. Sprawdziła ona bowiem, jakie języki były wyszukiwane w internetowych przeglądarkach najczęściej. Najświeższe zestawienie pochodzi ze stycznia 2017 roku. Zatem – jakie języki programowania są obecnie najbardziej popularne?
Królowa zestawień – Java
Ten w pełni obiektowy język programowania powstał w latach 90., a jego twórcą jest Kanadyjczyk James Gosling. Obecnie, choć ma już 20 lat, jest wciąż jednym z najpopularniejszych języków na świecie – według szacunków aktualnie używa go około 9 mln programistów. Jest uniwersalny – używa się go zarówno na systemach Windows czy Linux, jak i na aplikacjach Androida. Według danych serwisu ChallengeRocket.com specjaliści posługujący się Javą będą w 2017 roku także najlepiej opłacani (dane z USA). I tak Senior Java Developer ma według nich szansę na roczną pensję oscylującą w granicach 74 000 – 130 000 USD. Z kolei w Polsce, według serwisu wynagrodzenia.pl, to właśnie programiści Java/JEE/J2EE są najwyżej wynagradzani i połowa z nich zarabia średnio między 4 200, a 6 231 PLN brutto miesięcznie.
Dla wielu podstawa, czyli język C
C to powszechny język programowania, który stał się podstawą dla wielu innych, takich jak np. Java, JavaScript czy Perl. Jest językiem imperatywnym, strukturalnym i powstał w 1972 roku, a za jego twórcę uważa się Amerykanina Dennisa Ritchie’go. Język C jest używany przede wszystkim do programowania systemów operacyjnych i do innych zadań niskiego poziomu, jednak programiści go używający mogą wciąż liczyć na dobre wynagrodzenia. Według szacunków analityków, specjaliści z Doliny Krzemowej posługujący się tym językiem będą mogli w 2017 roku liczyć na roczne wynagrodzenie nawet rzędu 100 000 USD i prognozowany jest dalszy wzrost tej kwoty.
Trzecie miejsce w zestawieniu TIOBE, czyli C++
Mówi się, że to jeden z najbardziej efektywnych i elastycznych, ale także najtrudniejszych języków programowania. Został on stworzony w latach 80. przez duńskiego informatyka Bjarne’a Stroustrupa. To język wieloparadygmatowy i wieloplatformowy, nadaje się do programowania ogólnego przeznaczenia. Można za jego pomocą tworzyć m.in. gry komputerowe, oprogramowanie związane z systemami operacyjnymi czy aplikacje, takie jak edytory graficzne czy pakiety biurowe. C++ to zatem podstawa dla wielu developerów. Na jakie zarobki mogą liczyć profesjonaliści biegle posługujący się tym językiem? Według szacunków developerzy z USA mogą liczyć nawet na pensje rzędu 102 000 USD rocznie.
Miejsce czwarte – prosty i zorientowany obiektowo C#
To stosunkowo młody, bo powstały w 2000 roku, obiektowy język programowania. Został on utworzony dla Microsoftu przez zespół pod przewodnictwem Duńczyka Andersa Hejlsberga. Z języka C Sharp korzystają głównie korporacje bazujące na systemach Windows. Ma on wiele cech wspólnych m.in. z Javą, stąd też stosunkowa łatwość w jego nauczeniu się dla wszystkich znających podstawy aktualnej „królowej zestawień”. Jest uznawany za język prosty i o szerokim spektrum zastosowania. Prognozuje się, że specjaliści biegle posługujący się tym językiem mogą w USA liczyć na roczne zarobki rzędu średnio 89 000 USD.
Nr 5 w rankingu TIOBE – Python
To obiektowy język programowania wysokiego poziomu. Jest językiem wszechstronnym, ogólnego przeznaczenia i używają go między innymi tacy giganci, jak Google czy NASA. Jego składnia jest przejrzysta, prosta i zwięzła – Python przypomina język angielski, dlatego świetnie nadaje się dla początkujących programistów. Ten język programowania powstał w 1991 roku, a jego twórcą jest Holender Guido van Rossum. Sama nazwa zaś pochodzi od popularnego w tych czasach „Latającego Cyrku Monty Pythona”. Szacuje się, że pensja amerykańskiego Senior Python Developera może wynosić w 2017 roku rocznie średnio 105 000 USD – i kwota ta według prognoz będzie wzrastać.
Miejsce szóste dla Visual Basic .Net
Kolejny w zestawieniu język zaprojektowany przez Microsoft. Powstał w 2001 roku i jest językiem obiektowym. Szacuje się, że korzysta z niego obecnie ponad 5 milionów programistów z całego świata. Cechuje go prosta, zwięzła składnia i elastyczność. Znajduje on zastosowanie przy tworzeniu zarówno prostych, jak i bardziej zaawansowanych aplikacji dla systemu Windows, które korzystają z baz danych i połączeń internetowych. Według danych serwisu payscale.com, Senior Developer Virtual Basic .Net może zarobić w USA do 94 000 USD rocznie. Jest to zatem język popularny i przydatny, warto zainwestować w jego naukę.
Nr 7 w zestawieniu – język JavaScript
Jak sama nazwa wskazuje, to język skryptowy. Jest używany przede wszystkim we frontendzie, do uatrakcyjniania stron i jako rozszerzenie HTML-a umożliwiające interaktywność. Dzięki obecności framework-a Node.js, możliwe jest także jego używanie w backendzie i do tworzenia aplikacji. Język JavaScript powstał w 1995 roku, a jego twórcą jest Amerykanin Brendan Eich. Z powodu, że jest wszechobecny, popyt na niego wciąż rośnie. Co więcej, jest także językiem dość łatwym do nauczenia, a programiści biegle się nim posługujący, mogą liczyć na zarobki rzędu średnio 92 000 USD rocznie.
Podaję hasło: wielbłąd, czyli… język Perl
Kolejny w zestawieniu język skryptowy. Jednym z jego symboli jest wielbłąd, który był umieszczony na okładce jednej z pierwszych książek uczących programowania w tym języku. Powstał on w 1987 roku, stworzył go amerykański programista Larry Wall. Jest językiem wieloplatformowym i wieloparadygmatowym. Początkowo służył do analizy plików tekstowych i tworzenia raportów – miał czynić zadania trudne – wykonalnymi. Obecnie, dzięki rozwojowi, można go używać również do bardziej zaawansowanych operacji, takich jak np. administracja systemów czy programowanie graficzne. Znajomość języka Perl jest w USA warta średnio 100 000 USD rocznie.
Nr 9 – Assembly language, czyli polski “Asembler”
Asembler to język programowania niskopoziomowego, obecnie nieco zapomniany, który jednak według zestawienia TIOBE ostatnio znacznie zyskał na znaczeniu. Jest dosyć trudny w użyciu, a jego nauka wymaga poświęcenia wiele czasu. Jest on jednak nieoceniony np. przy szyfrowaniu danych, ale także m.in. w grach, o czym najlepiej świadczy gra Quake 2 (wszystkie algorytmy tej gry wymagające szybkości działania powstały właśnie w Asemblerze). Assembly language to zatem dosyć niszowy język programowania, który jednak wciąż jest używany i może przeżyć renesans w użyciu.
Język zamykający pierwszą dziesiątkę zestawienia – PHP
PHP to język skryptowy będący rozbudowaniem wspomnianego już w tym zestawieniu języka Perl. Język PHP został stworzony w 1995 roku przez programistę duńsko-grenlandzkiego pochodzenia – Rasmusa Lerdorfa. Cechuje go bardzo uproszczona składnia, która jest zbliżona do składni takich języków, jak np. C czy C++, choć w praktyce okazuje się znacznie łatwiejsza. Dzięki specyfice tego języka, developerzy nie muszą także mocno zwracać uwagi na poprawność m.in. typów zmiennych. Język PHP znajduje zastosowanie m.in. przy tworzeniu stron internetowych. Według serwisu wynagrodzenia.pl, w Polsce programiści PHP zarabiają średnio pomiędzy 3 492 a 5 805 PLN brutto miesięcznie.
Dalej za stawką, lecz wciąż w czołówce
Na 11. miejscu rankingu TOBIE znalazł się język Delphi jako implementacja języka Object Pascal – czyli obiektowego języka programowania rozwiniętego przez firmę Apple. Kolejne miejsce należy do języka obiektowego Ruby – zanotował on znaczny spadek. Z kolei takie języki, jak np. język R (czyli GNU S), który jest przeznaczony do zaawansowanych obliczeń statystycznych, zajął dopiero 16 miejsce. Z kolei stworzony przez Google w 2011 roku język obiektowy Dart zajął 17 miejsce, zaś Objective-C – główny język używany przez programistów Apple’a, któremu prognozuje się znaczący wzrost – zajął w tegorocznym zestawieniu 18 miejsce. Język MATLAB stworzony do wykonywania symulacji komputerowych oraz zaawansowanych obliczeń inżynierskich i naukowych znalazł się na 19 miejscu zestawienia, a swego czasu bardzo popularny strukturalny język zapytań do baz danych SQL znalazł się dopiero na 20 miejscu.
Ranking GitHub według ilości wpisanych komend pull request w 2016 roku
Z kolei z zestawienia przygotowanego przez serwis GitHub, który raz do roku publikuje ranking narzędzi najczęściej wykorzystywanych przez jego użytkowników, wynika, że najpopularniejsze języki, to: JavaScript (ponad 1 mln 600 tys. wpisanych komend pull request w 2016 roku), dalej Java (764 tys. komend tego typu), następnie Python (744 tys. komend) oraz Ruby (741 tys.). Piąte miejsce przynależy do języka PHP (478 tys. komend), szóste – do C++ (330 tys.), siódme – CSS (272 tys.), a ósme – do C# (202 tys. komend). Warto odnotować także takie języki, jak Swift i TypeScript, które co prawda mają zaledwie po kilkadziesiąt tysięcy wpisanych komend, jednak odnotowały wzrost o odpowiednio 262% i 250% w stosunku z rokiem poprzednim. Najniższy wzrost z kolei przypadł na ostatnio osłabiający swoje notowania język Objective-C.
Artykuł powstaje dzięki:
Coders Lab
Łącząc doświadczenie edukacyjne ze znajomością rynku pracy IT, Coders Lab umożliwia szybkie i efektywne zdobycie pożądanych kompetencji związanych z nowymi technologiami. Skupia się się na przekazywaniu praktycznych umiejętności, które w pierwszej kolejności są przydatne u pracodawców.
Wszystkie kursy odbywają się na bazie autorskich materiałów, takich samych niezależnie od miejsca kursu. Dzięki dbałości o jakość kursów oraz uczestnictwie w programie Career Lab, 82% z absolwentów znajduje zatrudnienie w nowym zawodzie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kursu.
+48 22 222 5000 Złota 59 CONNECTIS_ jest spółką technologiczną świadczącą usługi z zakresu outsourcingu specjalistów, zespołów projektowych oraz procesów IT. Współpracujemy na szeroką skalę z liderami branżowymi w całej Europie z sektora m.in. finansowego, IT, konsultingowego, ubezpieczeniowego, energetycznego oraz telekomunikacyjnego. Codziennie wspieramy ich ponad 350 specjalistami w strategicznych projektach informatycznych.CONNECTIS_
office.pl@connectis.pl
00-120 Warszawa
CONNECTIS_ łączy wyjątkowe doświadczenie, kompleksową znajomość branży oraz kompetencje specjalistów z klientami, aby pomóc im usprawniać projekty informatyczne i zwiększać wydajność procesów biznesowych.
Źródła:
Ranking TIOBE – https://tiobe.com/tiobe-index/
Raport GitHub – https://octoverse.github.com/
Płace w USA – Dane zebrane przez ChallengeRocket https://challengerocket.com/pl/blog/top-10-jezykow-programowania-z-najwyzszymi-zarobkami-w-2017.html
Płace w Polsce – Dane z serwisu wynagorzenia.pl – https://wynagrodzenia.pl/artykul/top-10-jezykow-programowania-z-najwyzszymi-zarobkami-w-2017-w-usa
Zostaw komentarz