Nie dysponujesz tysiącami na profesjonalne video? Ja także, podobnie jak wielu innych początkujących przedsiębiorców. Co zrobić w takiej sytuacji?
Nie dysponujesz górą pieniędzy na profesjonalne video? Ja również, podobnie jak wielu innych przedsiębiorców rozpoczynających trudną drogę prowadzenia własnego biznesu. Co zrobić w takiej sytuacji?
Masz kilka możliwości, a najwięcej zależy od Twoich potrzeb. W sytuacji gdy ma to być filmik o wartości przede wszystkim edukacyjnej, zawierający wartościową, „poradnikową” treść to polecam Ci programy do tworzenia video-prezentacji lub umiejętne przerobienie prezentacji na video. Dzięki temu otrzymasz animowany, rysunkowy filmik. Owszem, walory artystyczne nie powalą i nie dostaniesz Oskara za zdjęcia, ale efekt bardzo często będzie świetny. Aby to osiągnąć przedstawię Ci poniżej kilka programów i przydatnych wskazówek.
Zacznijmy jednak od tego, że oczywiście nic nie jest tak do końca za darmo. Zasadniczo każde
z pokazanych niżej narzędzi posiada wersję darmową, jednak niemal w każdym wypadku oznacza to m.in. niższą jakość i ograniczenia w ilości i długości tworzonego materiału. Niemniej, koszt zrobienia filmiku za pomocą któregoś z tych narzędzi będzie znacznie niższy niż gdybyś miał to zlecić zewnętrznej firmie zajmującej się tworzeniem video. Dodatkowo jeśli zadowoli Cię, któryś z darmowych szablonów to kompetencje grafika również będą zbędne.
Musze także zaznaczyć, że w gruncie rzeczy pokazane poniżej programy są do siebie dość podobne. Różnią się niekiedy szczegółami, a od Ciebie i Twoich wymagań będzie zależało, który będzie dla Ciebie najlepszy (właściwie każdy oferuje 14-dniowy okres próbny, a jeśli jeszcze studiujesz, albo co gorsza jesteś wykładowcą (śmiech) to możesz skorzystać z tańszych pakietów edukacyjnych). Warto mieć też w świadomości, że żadne z tych narzędzi (zresztą jak chyba każdy inny program) nie jest wolne od stwarzania problemów użytkownikowi. Choćby praca przy pomocy edytora online nie jest możliwa jeśli nie masz dobrego łącza internetowego.
PowToon
To zdecydowanie najpopularniejszy ze wszystkich dostępnych programów (widać to choćby po profilu na Facebook – ponad 250 tys. obserwujących oraz ilości stworzonych za jego pomocą filmików – ok. 27 mln). Co więcej, jest także najlepiej dopracowany pod względem komercyjnym. Niestety powoduje to, że jest również najdroższy (choć oczywiście mamy wersję darmową). Jednak zdecydowanie warto go polecić. Ilość opcji personalizacji i dostępnych szablonów jest zdecydowanie największa, podobnie jak baza wiedzy i ilość tutoriali. Tak samo jak w przypadku pozostałych programów mamy możliwość dodawania własnej muzyki i podkładu lektora – który możemy nagrać samodzielnie za pomocą mikrofonu. Tak na marginesie dodam, że PowToon oferuje także możliwość szybkiego i sprawnego tworzenia zwykłej prezentacji ze slajdami z całkiem dobrym efektem końcowym
Ciężko jest znaleźć jakieś duże różnice pomiędzy GoAnimate a PowToon, choć ilość dostępnych darmowych szablonów zdecydowanie przemawia za tym drugim. Niemniej rzuciła mi się w oko jedna ciekawa rzecz. Mam na myśli możliwość wykreowania własnego charakteru, tj. postaci. Chodzi o takiego zabawnego „ludzika”, którego możemy stworzyć w specjalnym kreatorze, a następnie umieszczać jako swego rodzaju narratora w kolejnych prezentacjach. Może to być bardzo użyteczna funkcja. Jeśli uda się nam stworzyć charakterystyczną postać, to stanie się ona naszym znakiem rozpoznawczym i na pewno będzie wdzięcznym elementem do użycia w kolejnych wideo-prezentacjach, a patrząc szerzej, będzie ją można wykorzystać przy przeprowadzaniu całej kampanii wizerunkowej/sprzedażowej.
Również dobrze rozbudowane i sprawnie działające narzędzie. Na szczególną uwagę zasługuje blog zawierający liczne wartościowe artykuły, oczywiście w języku angielskim. Większość
z nich ma tytuły w stylu „5 rad jak…”, ale pomimo, że ich treść pozornie nie przedstawia rzeczy innowacyjnych to warto stosować się do zawartych tam, nieraz banalnych, wskazówek. Szczególnie jeśli jesteśmy początkujący. Zawsze powtarzam, nie sztuką jest coś wiedzieć, tylko pamiętać i umieć wprowadzić to do projektu 😉 Co więcej, Moovly oferuje niezły bazarek (marketplace), gdzie mamy może niezbyt wielką ilość obiektów do kupienia – ok 700, ale za to w dość przystępnej cenie – po ok. 1 $ za obiekt graficzny.
Dedykowane do tworzenia whiteboard video, czyli animowanych filmików w stylu rysunkowym gdzie akcja rozgrywa się na białym tle (wrażenie białej tablicy po której piszemy markerem). Ten typ filmiku oferują także inne programy, ale Videoscribe ma bodajże największą bazę gotowych obiektów graficznych, które możemy użyć do wykreowania stylu whiteboard.
Co więcej, spora zaletą programu jest fakt, że posiada wersję desktopową, co umożliwia nam pracę w trybie offline. Podobnie jak w PowToon mamy tutaj do wyboru animację rysującej ręki (której wygląd/styl możemy zmieniać) co dodatkowo potęguje wrażenie „rysunkowości” filmiku. Różnica jest taka, że o ile w przypadku PowToon animacja rysującej ręki jest opcją, to tutaj występuje jako nieodłączny element – nie mamy możliwości z niej zrezygnować (no chyba, że weźmiemy animację suwaka, która również jest dostępna).
Bądź na bieżąco!
Jedną z dużych zalet video-prezentacji i ogólnie prezentacji jest to, że stosunkowo łatwo możesz aktualizować zawarte w nich treści (wyobraź sobie co musisz zrobić jeśli chciałbyś wprowadzić poprawki do skończonego i oddanego już materiału wideo stworzonego przez jakieś studio). Szczególnie korzystny efekt osiągniemy jeśli materiał jest dostępny w bibliotece online Twojego konta utworzonego na danej platformie (np. Emaze). Wtedy pod tym samym linkiem możemy dowolnie zmieniać treść, nie zmieniając samego adresu url, który już np. „poszedł w świat”. Warto także pomyśleć jak zachęcić Twoich klientów lub np. fanów na Facebooku, do wspólnego aktualizowania danej video-prezentacji, czy po prostu prezentacji, której treść stanowi np. jakiś poradnik czy baza wiedzy.
Nie ograniczaj się w pomysłach!
Jak wspomniałem na początku, programy dedykowane tworzeniu video-prezentacji to nie jedyne rozwiązanie. Dużo zależy od Twojej własnej inwencji twórczej. Przykładowo, Emaze również pozwala na zapisanie prezentacji do formatu wideo. W przypadku Prezi czy np. Strut.io (tu szczególnie fajnie można pobawić się samą typografią) możesz zrobić naprawdę ciekawe wideo posługując się programem typu screenrecorder np. Camstudio. Najpierw tworzysz prezentację, a następnie ją odtwarzasz i nagrywasz. Później wystarczy dodać muzykę. Dzięki takiemu podejściu do tematu prawdopodobnie uda Ci się zaoszczędzić jeszcze więcej.
Pamiętaj także, że video-prezentacje możesz fajnie wkomponować w zwykłe prezentacje, tak że sprawią wrażenie jakby były jednolitym elementem albo jakąś nową nieznaną opcją – zrobisz to wgrywając plik video do prezentacji albo używając SlideDog). W tym przypadku szczególnie wdzięcznym narzędziem będzie Videoscribe. Przykład takiego użycia filmiku znajdziesz tutaj.
Nie chcesz planu subskrypcyjnego?
Na koniec mała wskazówka finansowa. Zwróć uwagę, że w zarówno w przypadku PowToon jak i kilku innych programów masz dwie formy rozliczania się – plan subskrypcyjny i „za eksport”. Ta druga opcja oznacza, że zapłacisz określoną stawkę tylko za wyeksportowany materiał.
Inne programy które mogą być dla Ciebie pomocne to m.in.:
- RawShorts
- Reallusion
- Presentigo – tegoroczna nowość, zintegrowany z Salesforce, promowany jako doskonałe narzędzie dla sprzedawców.
Zostaw komentarz